Obecna sytuacja, z jaką się zmaga cały świat, czyli pandemia Covid-19 obnażyła system ludzi zarządzających zespołem oraz brak pewności siebie w dobie kryzysu co jest warunkowym czynnikiem w kwestii dobre zarządzania. Strach spowodowany informacjami medialnymi, jakie do nas napływają, złamał również ludzi zajmujących się prowadzeniem organizacji. Sytuacja przesiała dobrych liderów od osób, które nie są do tego powołane, ponieważ strach związany z tym, co będzie jutro oraz jakie kolejne obostrzenia wprowadzał będzie rząd, spowodowały liczna falę „odwrotu” menedżerów z tych stanowisk. W tym artykule przybliżę cechy oraz umiejętności, nad którymi warto popracować aby dalej odpowiednio zarządzać zespołem oraz przypomnę bardzo ważne cechy, które pomogą nam w zapanowaniu i uporządkowaniu sytuacji w swojej głowie a następnie w zespole.
1. Wypracowanie oczekiwanych wyników dostosowanych do dzisiejszych realiów
Musimy pamiętać o tym, że Twój pracownik bez odpowiednich narzędzi oraz jasno sprecyzowanych celów nie będzie wydajny. Wymagać to będzie to od Ciebie planowania i organizowania zasobów potrzebnych do pracy. Musisz opracować konkretny plan dostosowany do obecnej sytuacji, tak aby pracownik pomimo niepewności posiadał wszystko co pozwoli mu efektywnie działać. Im lepszym w dzisiejszych czasach okażesz się planistą, tym większy sukces osiągniecie. Kolejną bardzo ważną rzeczą kierownika jest odpowiednia komunikacja i motywacja ludzi, którzy potrzebują teraz tego bardziej niż dotychczas. Musisz o tym pamiętać, ponieważ Twoja organizacja cele osiąga właśnie dzięki tym ludziom. To oni są Twoją najważniejszą wartością jaką obecnie dysponujesz. Pamiętaj, że ich rezultaty są Twoimi rezultatami, dlatego musisz zapewnić im stały dostęp do informacji i środków, których potrzebują, by pracować na wspólny sukces. Nie zapominajmy także o pomiarach wyników, ponieważ jedna z najważniejszych zasad dotyczących osoby odpowiedzialnej za zarządzanie zasobami ludzkimi mówi: „co zmierzone będzie zrobione”. Jeżeli nie możesz czegoś zmierzyć to nie będziesz w stanie tym zarządzać, ponieważ to, co niezmierzone nie zostanie prawdopodobnie zrobione.
2. Jasne cele, standardy i zrozumiały podział obowiązków
Przypomina mi się przypowieść o łuczniku, który był mistrzem w swoim fachu, ponieważ poświęcił wiele lat bezpośrednio patrząc na swój cel i oddając strzały wielokrotnie chybiając a jego główną cechą była wytrwałość, która pozwoliła mu zajść na sam szczyt. Obok niego stał inny człowiek, który z zawiązanymi oczami i w dużo mniejszej odległości również próbował trafić do jakiegoś celu, którego wcześniej nie określił. Dlatego też nigdy nie udało mu się trafić w tarczę. Porównać to możemy do osób odpowiedzialnych za konkretną grupę i tą osobą z zawiązanymi oczami jest dzisiejszy niepewny kierownik, który ze strachu nie podejmuje działań określających konkretny cel w niepewnych czasach. W związku z tym jest takie powiedzenie: „kiedy się nie rozwijasz, to się cofasz”. Tym samym narażasz również swoich pracowników na tzw. cofanie się, co prowadzi bardzo często do rozwiązanych umów oraz likwidacji stanowisk. Zadaniem osoby odpowiedzialnych za zarządzanie jest zapewnienie pracownikom dalszych możliwości pracy. To, że w danym dziale, w tym momencie nie ma zadań, za które pracownik byłby odpowiedzialny nie oznacza problemu dla niego, a dla osoby odpowiedzialnej za zarządzanie. Dobry lider zawsze będzie starał się znaleźć dobre rozwiązanie, a nie biernie czekał aż coś się zmieni. Ten czas warto wykorzystać z pracownikami na rozwój grupy oraz kompetencji poszczególnych pracowników. W tym przypadku, jeżeli chodzi o korzyści dla lidera mamy do czynienia z opóźnioną gratyfikacją. Pamiętaj zatem, aby cele były jasno sprecyzowane, dokładnie wyjaśnione, określone w czasie oraz mierzalne. Pamiętaj również o częstym kontakcie z pracownikiem alby kontrolować, jak odnajduje się w obecnej sytuacji, na jakim etapie są nowe zadania oraz czy nie potrzebuje Twojej pomocy a przede wszystkim służyć ma to temu aby pracownik, któremu obecnie brak pewności siebie w działaniach zawodowych wiedział, że ma wsparcie lidera, który w każdej chwili służy wsparciem. Ważne jest to również dla doświadczonych pracowników, pracujących często wiele lat w jednej firmie, oni również potrzebują teraz twojego wsparcia a więc nie zapominaj o nich.
3. Nowe cele oraz zadania
Obecni liderzy wychodzą z założenia, że skoro pracownik ma duże doświadczenie w firmie na pewno poradzi sobie z nowymi zadaniami, co nie jest prawdą, ponieważ każde nowe zadanie przydzielone nawet bardzo doświadczonemu pracownikowi nie oznacza, że można zostawić go z tym samego, tym bardziej teraz, kiedy pracownik podwójnie potrzebuje naszego wsparcia ze względu na brak pewności zatrudnienia. W związku z tym potraktuj pracownika jak dziecko. Ono, gdy zrobi pierwszy krok i po chwili upadnie, bardzo się z tego cieszysz i je nagradzasz. Nie karcisz go za to, że się przewrócił. Tę przenośnię zastosuj podczas przekazywania zadań doświadczonemu pracownikowi. Nie karć go, jeżeli się pomyli, ponieważ nawarstwi to frustrację w pracowniku, tym samym ograniczysz go mentalnie w podejmowaniu decyzji w działaniu i wydajność zespołu będzie cały czas na przeciętym poziomie, gdyż nikt kto jest tak traktowany, nie wyjdzie z żadną inicjatywą.
W dzisiejszych czasach szczególnie ważną rzeczą jest to, że lider bierze na siebie porażki, a sukcesy oddaje pracownikom. Mam na myśli to, że w głowach wielu pracowników obecnie zasiana jest niepewność i naszym zadaniem jest budować tylko pozytywne odczucia w głowach naszych pracowników. W momencie, w którym Twoi pracownicy zaczynają coraz samodzielniej pracować oraz odzyskiwać pewność zatrudnienia to kontrola ich pracy również musi spadać. Okazujesz im wtedy Twoje zaufanie. Jeżeli doprowadzisz do sytuacji, w której pracownicy zaczynają używać stwierdzeń „my”, „nasza” możesz uznać, że jesteście na dobrej drodze do zbudowania skutecznego i solidnego zespołu. Pamiętać należy również, że na Tobie jako osobie zarządzającej spoczywa odpowiedzialność nieokazywania braku pewności siebie bądź swoich działań czy decyzji. W tym okresie pokazywać trzeba dużą pewność siebie i słuszność swoich działań. Gwarantuję
zatem, że te proste sposoby odbudują wiarę pracowników w normalną i lepszą przyszłość.
Opmerkingen