Rafał Koczywąs, Radny Rady Miasta Skierniewice: Dzień Dobry Panu chciałbym dzisiaj poruszyć bardzo ważny temat, który mam możliwość pilotować od 2018 r. czyli zdrowie naszych seniorów. Uznałem, że czasy związane z pojawieniem się pandemii koronawirusa potrzebują takich rozmów jak ta ponieważ w wielu przypadkach osoby starsze maksymalnie ograniczyły możliwość wychodzenia z domu z obawy o zdrowie. Seniorzy są dla mnie bardzo ważnym ogniwem w naszym mieście, ponieważ dzięki nim uczymy się i zdobywamy doświadczenie na wielu płaszczyznach zarządzania miastem. Nasi seniorzy są pomysłodawcami wielu naprawdę ciekawych inicjatyw i tak dla przykładu ja bardzo często czepie wiedzę z doświadczenia i kompetencji skierniewickich seniorów. Jest Pan znakomitym fizjoterapeutą oraz Skierniewiczaninem dlatego tym bardziej cieszę się, że to właśnie z Panem mam możliwość poruszyć temat zdrowia fizycznego seniorów.
Michał Janusz fizjoterapeuta: Dzień dobry, bardzo się cieszę, że za Pana pośrednictwem mogę udzielić porad skierniewickim seniorom, ponieważ widziałem, że Pana projekt z 2018 r. skierowany właśnie do tej grupy był bardzo trafiony co spowodowało wiele konsultacji i badań, które zostały przeprowadzone z udziałem osób starszych.
Rafał Koczywąs: Na świecie panuje pandemia COVID-19 co spowodowało ograniczenie aktywności fizycznej nas wszystkich na czym według mnie najgorzej ucierpieli właśnie seniorzy dlatego proszę powiedzieć czy również z Pańskiej perspektywy tak to wygląda oraz jak według Pana powinna wyglądać profilaktyka osób starszych w tym względzie.
Michał Janusz: Warto pamiętać, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na cały organizm, w tym na układ immunologiczny, zmniejszając ryzyko infekcji i przeziębień. Nie bez znaczenia, szczególnie właśnie dla seniorów narażonych na apatie, jest wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia), które poprawiają nastrój i dodają energii. Dlatego warto wprowadzić chociażby 150 minut treningu tygodniowo, by poprawić jakość życia i opóźnić pojawienie się wielu chorób.
Rafał Koczywąs: Zostańmy proszę na chwilę w tym temacie. Pozwolę sobie dopytać jakie aktywności preferowane są właśnie dla naszych seniorów które można wykonywać bez specjalistycznej wiedzy i organizacji.
Michał Janusz: Warto rozpocząć od codziennego spaceru – ta forma rekreacji jest jedną z prostszych, aktywizuje mięśnie nóg, a jednocześnie wspomaga odpowiednie dotlenienie organizmu. W celu poprawy stanu mięśni rąk, można korzystać także z kijków do Nordic Walking. Szybki spacer, Nordic Walking, jazda na rowerze czy nawet taniec to tak zwane ćwiczenia aerobowe, których zadaniem jest zapobieganie chorobom krążenia i oddychania, otyłości oraz cukrzycy. Każdego dnia wspierają także w czynnościach wymagających wysiłku, takich jak sprzątanie czy zabawa z wnukami, które również zaliczyć możemy do aktywności fizycznej. Myślę, że od tego należy zacząć wprowadzić regularność i dyscyplinę a gwarantuję poprawę zdrowia i samopoczucia. Pamiętać należy również: - odpowiednio się ubierać stosownie do pogody i przewidywanej aktywności fizycznej, nie przegrzewać się, ale też nie doprowadzać się do wychłodzenia lub przemarznięcia, - odpowiednio się odżywiać – jeść świeże owoce i warzywa, aby dostarczyć do organizmu więcej witaminy C, -regularnie wietrzyć mieszkanie, starać się utrzymywać w nim umiarkowaną temperaturę, -należy zadbać o kondycję, hartować się, uprawiać sport, -nie nadużywać alkoholu - zmniejsza on w organizmie zasoby witamin A, C, E, B oraz selenu, co znacznie pogarsza pracę układu odpornościowego.
Rafał Koczywąs: Bardzo dziękuję, to bardzo ważne o czym Pan powiedział. Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i tą krótką, ale bardzo wartościową rozmowę.
Michał Janusz: Dziękuję, pamiętajmy dbajmy o siebie i innych. Życzę wszystkim dużo zdrowia i uśmiechu. Do następnego razu.
![](https://static.wixstatic.com/media/dc6145_779f23102f2c442c8c6a107c4ef49ed0~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_735,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/dc6145_779f23102f2c442c8c6a107c4ef49ed0~mv2.jpg)
Comments